Helenij
Helenij je zelnata trajnica, nekatere vrste pa so enoletne. Posamezne vrste dosežejo višino od 10 do 160 cm. Stebla so pokončna, na njih pa so ovalni ali suličasti listi. Listi in stebla so pri nekaterih vrstah dlakavi. Na koncu stebla se razvije en ali več cvetov. Gre za socvetja, v katerih je od 75 do 1000 majhnih cvetov, zunanji del socvetja ima obarvane liste, običajno v dveh vrstah. Barve so različne, običajno pa so rumeni, oranžni, rdeči ali rjavkasti. Žužkocvetka.
V naravi je okoli 40 vrst, vrtnarji pa uporabljajo številne križance in različne sorte.
- 'Chrimson Beauty' – cvetovi rjavo rdeče barve, zraste do 60 cm visoko;
- 'Coppelia' – zraste do 90 cm visoko, cvetovi bakreno rdečkaste barve z rjavim osrednjim delom;
- 'Feuersiegel' – cvetovi rumene barve, premera okoli 8 cm in rjavim središčem;
- 'Indianersommer' – zraste preko 100 cm, cvetovi rdečkasti z rjavim osrednjim delom;
- 'Moerheim Beauty' – cvetovi bakreno rdeče barve, zraste do 120 cm visoko.
Helenij uspeva na vseh vrstah vrtnih tal, vendar mu bolj ustrezajo ilovnata vrtna tla. Potrebuje dobro odcedna bogata in rahla tla z dovolj organske snovi. Potrebuje polno sonce, nekatere vrste pa uspevajo tudi v polsenci. Prenaša zimske temperature pod -20 stopinj Celzija.
Poleti redno zalivamo. Vsake tri leta rastline razdelimo, da ohranjamo vitalnost. Odcvetele cvetove redno odstranjujemo, da podaljšujemo cvetenje. Pred zimo porežemo do tal. Nekaterim višjim vrstam in sortam uredimo podporo.
S semeni spomladi in z delitvijo spomladi ali jeseni.
Helenij je priljubljena trajnica za poletne in jesenske grede. Sadimo jo v večjih skupinah na poletne in jesenske grede s trajnicami, za obrobke in v posode. Zelo dobro se obnese, če posadimo nekaj rastlin med druge cvetoče poletne trajnice. Tako bomo popestrili videz gred.
Primeren za rezano cvetje.
Stik z rastlino lahko pri občutljivih ljudeh povzroči kožno reakcijo.