Smrdljivi brin
Smrdljivi brin je vednozeleni grm, ki lahko zraste do 4 metre visoko, večinoma pa ne preseže dveh metrov. Njegova rast je nizka in polegla. Veje so obrnjene navzgor. Listi so navzkrižno nameščeni, dolgi od 1 do 3 mm in luskati. So bleščeče zeleni. Imajo žlezo, ki izloča smrdeče eterično olje. Na mladih poganjkih so lističi iglasti dolgi od 5 do 10 mm. Storžki so v obliki jagod premera od 5 do 10 mm sestavljeni iz 4 do 6 plodnih lusk. Zreli so modro-črne barve. Vsebujejo od 1 do 5 drobnih semen. Storžki dozorijo jeseni prvo leto ali spomladi prihodnje leto.
V hortikulturi se uporabljajo številne sorte, ki so različnih oblik in barv.
- 'Arcadia' – pokončna rast, veje izraščajo pod kotom 45 stopinj.
- 'Blue Forest' – nizka plazeča sorta, ki zraste do 25 cm visoko in je modrikaste barve. Uporablja se za prekrivanje tal.
- 'Broadmor' – ovalna krošnja visoka do okoli metra in široka do 3 metre.
- 'Buffalo ' - sorta za prekrivanje tal. Zraste do 30 cm visoko in do 2,5 metra široko.
- 'Tamariscifolia' – zelo uporabljana sorta, ki zraste do 50 cm visoko in se razraste do 7 metrov široko.
Je nezahteven in uspeva na večini vrtnih tal. Uspeva na polnem soncu, prenese pa tudi zasenčenost. Prenaša poletno sušo, zelo nizke temperature in onesnaženost.
Smrdljivi brin ne potrebuje veliko nege. Če ga gojimo v posodi, ga redno zalivamo, vendar ne preobilno. Če ga želimo oblikovati, ga obrezujemo.
Razmnožujemo s potaknjenci.
Smrdljivi brin se na vrtovih uporablja za ograje, kot prekrivna rastlina in samostojno ali v manjših skupinah. Primeren je za skalnjake. Sadimo ga lahko na grede skupaj s trajnicami. Nizke plazeče sorte se uporabljajo na grobovih.
Smrdljivi brin je en izmed najbolj strupenih grmov v vrtovih in parkih. Strupeni so vsi deli rastline. Že samo dotikanje lahko pri občutljivejših ljudeh povzroči vnetje kože. Zaužitje se pogosto konča s smrtjo. Pri delu s smrdljivim brinom uporabljamo zaščitne rokavice.
Smrdljivi brin je vmesni gostitelj hruševe rje (Gymnosporangium sabinae). Zato ga ne sadimo v bližini sadovnjakov ali hruškovih nasadov.