Navadna dojcija
Navadna dojcija je srednje hitro rastoči listopadni grm, ki zraste do 3 m v višino in do 2 m široko. Ima razvejano krošnjo s šibastimi poganjki. Skorja se lušči. Listi so jajčasti ali podolgovato suličasti, navzkrižno nameščeni in z nažaganim robom. Zgornja in spodnja listna ploskev je hrapava in poraščena z dlačicami. Konica listov je ošiljena. Dolgi so od 5 do 10 cm. Cvetovi so veliki do 2 cm, beli ali rožnati, združeni v dlakava socvetja. Plod je semenska glavica sestavljena iz 3 do 5 delov, v kateri so številna drobna semena.
- 'Candidissima' – snežnobeli cvetovi.
- 'Marmorata' – listi imajo rumeno bele proge.
- 'Plena' – cvetovi po zunanji strani rožnati.
- 'Watereri' – enostavni cvetovi bele barve znotraj in rožnate ali rdeče barve zunaj.
Navadna dojcija uspeva v vseh vrstah vrtnih tal. Potrebuje dobro odcedna in s hranili bogata tla. Potrebuje polno sonce. V polsenci slabo uspeva. Dobro prenaša onesnaženje in nizke temperature. Občutljiva je na pozne pomladanske slane, zato je ne sadimo tako, da je zjutraj obsijana močnim soncem.
Nezahtevna glede nege. Potrebuje redno gnojenje in obrezovanje. Po cvetenju odstranimo stare in odmrle poganjke. Vsake dve leti odstranimo nekaj najstarejših vej.
S semeni razmnožujemo jeseni. Junija in julija jo lahko razmnožujemo z na pol olesenelimi poganjki. Konec avgusta lahko razmnožujemo z olesenelimi potaknjenci.
Navadna dojcija je priljubljena okrasna grmovnica zaradi cvetov, ki je pogosta v vrtovih in parkih. Sadimo jo lahko posamično ali manjše skupine. Primerna je tudi za prosto rastoče žive meje.
Mladi listi so užitni in jih lahko kuhamo. Zaradi neprijetnega okusa so nepriljubljeni.