Koprc, navadni koper, sladki janež
Slika: Flora von Deutschland Österreich und der Schweiz (1885), BioLib.de
Navadni koper je enoletno zelišče, ki zraste od 40 do 120 cm visoko. Listi so nameščeni izmenično, drobno deljeni in dolgi od 10 do 20 cm. Posamezni listni deli so široki od 1 do 2 mm. Listi so modrikasto zeleni. Cvetovi so v kobulih s premerom od 2 do 9 cm. Semena so 4 do 5 mm dolga in okoli 1 mm debela. Žužkocvetka. Rastlina ima značilen vonj.
- 'Bouqet' – proizvede veliko semen.
- 'Fernelaf' – listi spominjajo na praprot, daljši čas, ko lahko nabiramo.
Navadni koper potrebuje toplo in sončno rastišče. Sence ne prenaša. Uspeva v peščenih in ilovnatih vrtnih tleh, ki morajo biti dobro odcedna in vlažna. Ne prenaša vetra.
Na prosto sejemo aprila v vrste z razmikom 25 cm.
Primeren je za vzgajanje v posodah.
Navadni koper lahko gojimo v mešanih kulturah. Dobro se ujame s fižolom, kumarami, beluši, krompirjem, kolerabo, zelnicami, glavnato solato, rdečo peso, paradižnikom, zeleno, čebulo in pravo krebuljico.
Nezahtevna rastlina. V sušnih dnevih potrebuje redno zalivanje.
S semeni.
Navadni koper se lahko sadi kot mešano kulturo, samostojno za obrobke gred ali v posode.
Kot začimbo uporabljamo liste, iz katerih lahko skuhamo koprovo juho, krompirjevo juho, omake, majoneze, prelive za solate. Liste nabiramo ob koncu sončnih dni. Vejice s cvetovi se uporabljajo za vlaganje kumaric, paradižnika in paprike. Sveži listi so primerni za mehke sire, jajčne jedi, morske sadeže, perutnino in zelenjavne jedi.
Semena kopra se uporabljajo kot začimba za vlaganje, za meso in za kruh.
Koper pomaga pri kolcanju, slabi prebavi in nespečnosti. Pri dojenčkih se uporablja za blaženje vetrov in črevesnih krčev.
Ne prenaša presajanja in je občutljiv na posege v območje korenin.
Stik z rastlino lahko povzroči pri občutljivih ljudeh preobčutljivost kože na svetlobo in kožne izpuščaje.