Ptice s petjem označujejo ozemlje in privabljajo partnerje

Ptice so redne obiskovalke vrta. Nekatere v vrtu gnezdijo, če najdejo primerno mesto ali pa jim namestimo valilnico. Zgodaj zjutraj spomladi in tudi poleti bo skozi okna v dom seglo žvrgolenje ptic. Ptičje petje marsikdo z veseljem posluša in uživa v pisanih melodijah, ki jih proizvajajo ti drobni pevci.

Ptice različnih vrst se različno oglašajo. Večinoma se oglašajo s kratkimi klici, ki jih uporabljajo za opozarjanje na nevarnost in vzdrževanju stikov znotraj jate. Redni del oglašanja pa so tudi prave zapletene pesmi (ptice žvrgolijo), ki se med seboj razlikujejo po dolžini, zapletenosti in melodiji.

Ptice pojejo, da opozarjajo na svoje ozemlje in da se promovirajo oz. vabijo partnerja v času parjenja. Večina ptic prepeva le v sezoni parjenja, le nekatere pa prepevajo vse leto. Med njimi je taščica, ki s petjem označuje svoje ozemlje. V našem okolju zmernega pasu pojejo večinoma le samčki, medtem ko pri tropskih vrstah prepevajo tudi samičke, pogosto v paru s samcem.

Nekaj zvokov ptic, ki jih lahko slišimo v vrtu in naravi:

Ptičje petje bomo slišali v zgodnjih jutranjih urah. Ker je ozračje mirno, zvok potuje dlje, manj pa je tudi drugih zvokov, ki bi lahko prekrili ptičje petje. Jutranje petje je znak, da je samček krepak in zdrav ter pripravljen na parjenje. Preko noči se zaloga energije v telesu zmanjša, pojoči samček pa obvešča samičke, da ima dovolj energije za parjenje.

Vsaka vrsta ptic uporablja svoje melodije, po katerih se prepoznajo. Nekatere vrste prepevajo le eno melodijo, druge pa več. Slavček uporablja več kot 200 različnih melodij, absolutni rekorder pa je Toxostoma rufum iz Severne Amerike, ki uporablja več kot 1.500 različnih melodij.

Slika: James Baker / FreeDigitalPhotos.net

Knjiga o drevesih - Drevrsne vrste na Slovenskem