Zorenje robidnic

Robide so rastline gozdnih robov, gozdnih jas in gozdnih posek, gojimo pa jih tudi na vrtovih. V poznem poletju dozorijo njihovi sadeži – robidnice. Te slastne jagode so temne barve in pogosto dozorijo sočasno na celem grmu. Zorenje robidnic je zanimiv proces, ki se vsako poletje dogaja v robidah.

Sočasno zorenje robidnic je posledica sproščanja etilena v rastlinah. Etilen vpliva na staranje rastlinskega tkiva, vključno z zorenjem plodov. Banane so sadež, ki v prostor sprošča veliko etilena in sproži zorenje sadežev, ki jih imamo v bližini. Če imamo v kuhinji nezrelo sadje, medenj položimo banane in v nekaj dneh bo dozorelo.

Ko robidnice zorijo, razpadajo celične stene znotraj robidnice, kar naredi jagodo mehko. Pri tem se sprošča pektin, ki je eden izmed sladkorjev, ki veže polifenole, ki naredijo nezrele plodove neprijetnega okusa. Polifenoli so prisotni kot zaščita pred živalmi, da se ne bi prehranjevale z nezrelimi plodovi. Sočasno poteka tudi razgradnja škroba in nekaterih drugih ogljikovih hidratov na enostavnejše sladkorje, kar naredi robidnice sladkega in prijetnega okusa.

Temno rdeča oz. črna barva robidnic je posledica antocianov. To so barvila, ki se pojavljajo v rastlinah in jih obarvajo modro, rdeče in vijolično.

Knjiga o drevesih - Drevrsne vrste na Slovenskem