Jesenske krošnje

Jesenska drevesaVsi, ki imajo dovolj velik vrt, da lahko posadijo drevo ali več dreves, lahko jeseni občudujejo čudovite barvne odtenke, v katere se odenejo drevesa. Tisti, ki takšnega vrta nimajo, pa lahko manjša drevesa vzgajajo v posodah ali pa obiščejo park ali, še bolje, gozd. Jesenske drevesne krošnje so zelo lep okras urbanega okolja, parkov in vrtov. Zelena barva, ki prevladuje večji del sezone, se umakne rumenim, rdečim in rjavkastim odtenkom.

Obarvanje listja jeseni je naraven proces in povezan z razpadom klorofila in drugimi barvili, ki so v listih. Zeleno barvo daje listju klorofil, ki je potreben za fotosintezo – proces, s katerim rastline iz sončne svetlobe in ogljikovega dioksida pridobivajo sladkorje. Jeseni, ko se drevesa začnejo pripravljati na zimsko spanje, začne najprej razpadati klorofil. Z razgradnjo pridejo do izraza druga barvila. Listi postanejo rumeni zaradi karotenoidov. Karotenoidi so rumena barvila, ki so ves čas prisotna v listih, vendar zaradi zelene barve klorofila ne pridejo do izraza. Ko začnejo razpadati karotenoidi, se listi obarvajo rdeče. Rdeča barva je posledica rdečih barvil, ki jih imenujemo antociani in se v listih pojavijo v jesenskem času kot odziv na spremembo svetlobe in veliko količino sladkorjev v listih. Ko začne tkivo v listih odmirati, razpadejo tudi antociani in listje se posuši ter obarva rjavo.

Ruj v jesenskih barvah slikan proti modremu nebu

Vsi listavci se jeseni obarvajo v jesenske barve. Razpad klorofila se sproži z nizkimi temperaturami in zmanjševanjem dolžine dneva. Če so jeseni tople in suhe, traja jesenska barvna pravljica dlje, če pa je jesen mokra in hladna, pa listje hitro spremeni barvo in odpade.

Vsa drevesa so jeseni lepa, a nekatera še posebej izstopajo. Takšno drevo je zagotovo ginko, ki se jeseni obarva v zlato rumeno ali pastelno rumeno barvo. Ne le, da je takšno drevo že na daleč opazno, ker se listi ne obarvajo rdeče, imamo pod ginki čudovito listnato preprogo rumenkaste barve. Ker je lepa, jo lahko pustimo nekaj časa na trati ali dvorišču, saj zelo polepša vrt. Tudi različni japonski javorji se jeseni zelo lepo obarvajo in so še lepši kot med letom. Seveda ne smemo pozabiti na razne sorte dreves in grmovnic, ki izstopajo ravno v jesenskem času. Posebno mesto pa si zasluži macesen, ki ni listavec, a jeseni odvrže iglice. Ko se macesni obarvajo v rumeno, so vidni od daleč. So lepa popestritev jesenskega visokogorskega gozda, pa tudi vrta ali parka.

Pogled v jesenske krošnje

Na vrtovih, če se še tako trudimo z različnimi cvetočimi trajnicami in enoletnicami, prevladuje zelena barva. Jeseni pa se to spremeni. Čeprav je trata še vedno zelena, pa so velika drevesa in grmovnice, ki jeseni spremenijo barvo, tako močan element, da bodo prevladale nad zeleno barvo. Pri načrtovanju vrta velja upoštevati tudi ta vidik, četudi pride do izraza le kratek čas v letu.

Knjiga o drevesih - Drevrsne vrste na Slovenskem